Posted by & filed under Aktualności.

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzowanie to proces uzdatniania powietrza, umożliwiający regulację temperatury i wilgotności powietrza oraz jego czystości w zależności od potrzeb pomieszczenia. Często, nie do końca słusznie, klimatyzacją nazywane jest schładzanie powietrza wewnątrz pomieszczenia bez wymiany zużytego na świeże.

Klimatyzację przyjęto dzielić na klimatyzację przemysłową i klimatyzację komfortu. Do celów przemysłowych należy często zapewnić powietrze o ściśle określonych parametrach (wilgotności, temperatury i czystości), podczas gdy klimatyzacja komfortu ma wytworzyć i utrzymać stan powietrza warunkujący dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację?

Przy doborze klimatyzatora należy przede wszystkim prawidłowo określić jego wydajność chłodniczą. Jednym z podstawowych wskaźników służących do określenia mocy chłodniczej urządzenia jest powierzchnia bądź kubatura klimatyzowanego pomieszczenia. Jednak przy właściwym doborze klimatyzatora należy wziąć pod uwagę zyski ciepła, jakie istnieją w danym pomieszczeniu. Wydajność chłodnicza klimatyzatora musi skompensować sumę zysków energii cieplnej pochodzących od ludzi, urządzeń, oświetlenia, przegród przezroczystych i nieprzezroczystych oraz wilgoci zawartej w powietrzu. Od właściwego wyboru zależeć będzie: sprawność działania układu, koszt eksploatacyjny oraz koszt inwestycyjny. Ponadto istotny jest również wybór optymalnej konstrukcji jednostki wewnętrznej klimatyzatora (ścienna, podstropowa, przypodłogowa, kasetonowa). Zapewni to równomierne rozprowadzenie powietrza chłodzącego pomieszczenie. Jednocześnie jednostka wewnętrzna wkomponuje się w estetykę wnętrza. Jest to już kwestią indywidualnego wyboru użytkownika.

Wybierając klimatyzator należy wziąć pod uwagę następujące warunki pomieszczenia:

  • wielkość pomieszczenia, które chcemy klimatyzować,
  • grubość jego ścian oraz rodzaj i grubość ich izolacji,
  • liczbę okien i drzwi,
  • nasłonecznienie wnętrza,
  • na którym piętrze znajduje się pomieszczenie,
  • ile osób zazwyczaj przebywa w pomieszczeniu, do którego wstawimy klimatyzator,
  • oraz dodatkowe źródła ciepła, jak komputery, lodówki itp.

W wyborze właściwego klimatyzatora pomoże Państwu nasz przedstawiciel handlowy, który dokładnie dobierze moc chłodzącą urządzenia do potrzeb oraz warunków istniejących w pomieszczeniu.

Jaką temperaturę (optymalną) powinno mieć klimatyzowane pomieszczenie?

Każdy człowiek odmiennie odczuwa ciepło, czy zimno. Gdy dla niektórych temperatura 18 st. C będzie bardzo komfortową, inni będą marznąć. Ponadto komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury w pomieszczeniu, ale także od sposobu ubrania, pory roku, rodzaju aktywności ruchowej, płci, czy chociażby stanu zdrowia. Ogólnie przyjmuje się, że w okresie letnim przy średnich temperaturach zewnętrznych temperatura w pomieszczeniu powinna być w zakresie 22-24 st. C, zimą powinna wynosić ok. 22 st. C. Latem przy dużych upałach należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pokoju i na zewnątrz wynoszącej 7-8 st. C. Gdy czas przebywania osób w klimatyzowanym pomieszczeniu jest krótszy niż 3 godziny, różnica temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz powinna być mniejsza niż 3-5 st. C.

Comments are closed.